Громадський рух Чесно

Громадський рух ЧЕСНО започатковано групою активістів спільно з представниками партнерства «Новий Громадянин» під час акції «Фільтруємо парламент за 24 години» - рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні.

Ініціатива відкрита для приєднання громадських організацій та індивідуальних учасників. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу.

Маніфест ЧЕСНО. Цінності ЧЕСНО. Принципи «Фільтруй Раду!»

Перша кампанія 12 ініціаторів Руху та понад 150 організацій – Фільтруй Раду! – мала на меті активізувати суспільство до очищення майбутнього парламенту від недостойних депутатів.

Символом кампанії та руху став часник - засіб дезінфекції та боротьби з нечистою силою.

Учасники кампанії розробили для кандидатів громадські критерії доброчесності, серед яких, зокрема, такі:

 1. відсутність фактів порушень прав і свобод людини
 2. незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців
 3. непричетність до корупційних дій
 4. прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя
 5. особисте голосування в парламенті
 6. участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів

Спільно з журналістами та громадськими активістами учасники кампанії перевірили спочатку 450 народних депутатів, а потім – понад 2500 кандидатів на відповідність цим критеріям.

Рух чесно виявив понад 900 порушників критеріїв серед кандидатів у народні депутати та публічно вимагав від політичних сил не допустити їх до участі у виборах.

За результатами кампанії деякі кандидати не потрапили у партійні списки УДАРу, а Обїднана Опозиція брала зобов’язання щодо дотримання критеріїв ЧЕСНО з кожного кандидата, якого підтримувала на виборах.

Ініціаторам руху ЧЕСНО вдалося залучити понад $800 тис. для здійснення кампанії «Фільтруй Раду!» та перевірки кандидатів; з них більше 14 тисяч доларів надійшло на благодійний рахунок ЧЕСНО від громадян.

Наприкінці кампанії відбувся міжнародний фінансовий аудит та оцінка доброчесності «Фільтруй Раду!». Ініціатори громадянського руху ЧЕСНО отримали позитивний висновок аудиторів щодо фінансової прозорості та ефективності реалізації кампанії. Висновки аудиторів підтвердили цільове використання донорського фінансування, отриманого ініціаторами ЧЕСНО згідно грантових угод, а саму кампанію міжнародні експерти у сфері боротьби з політичною корупцією назвали «успішною та впливовою».

Звіт про фінансовий аудит. Оцінка доброчесності кампанії.

У парламент 7 скликання потрапиd 331 порушник критеріїв ЧЕСНО. Саме тому учасники руху продовжують втілювати ініціативи з очищення Верховної Ради та оцінки доброчесності народних депутатів.

 

Кампанія «Фільтруй Владу!»

Тривалість: 4 роки, І фаза - 13 місяців

Старт: березень 2013 р.

Мета: Започаткувати системний контроль громадянського суспільства за прозорістю, підзвітністю та доступністю для виборців кожного народного депутата.

Цілі: змусити кожного народного депутата України VII скликання:

 • голосувати особисто;
 • відвідати 90% пленарних засідань;
 • збільшити на 40% персональну явку на засідання комітетів;
 • оприлюднити ПІБ усіх своїх помічників;
 • підготувати та оприлюднити щонайменше 2 публічні звіти про витрати бюджетних коштів, передбачених на здійснення депутатських повноважень; про роботу з виборцями;
 • оприлюднити декларацію;
 • розширити канали комунікації з виборцями.

Додатково учасники руху будуть домагатися:

 • Оприлюднення статистики персонального відвідування депутатами засідань комітетів; порядок денний та результати засідань комітетів; стенограми засідань або їх прямої (онлайн) трансляції;
 • Оприлюднення списків народних депутатів, які систематично зловживають своїм статусом або службовим становищем: які отримали номери ВР для неслужбового користування; отримали державну квартиру у власність; нераціонально використали бюджетні кошти на здійснення своїх повноважень, тощо;
 • Оприлюднення 100% динаміки законодавчої діяльності всіх депутатів.

Завдання кампанії «Фільтруй Владу!»:

1. Здійснити всебічну перевірку доброчесності Верховної Ради України VII скликання та оцінити кожного народного депутата на відповідність 7 критеріям доброчесності:

 • Непричетність до порушення прав і свобод людини;
 • Непричетність до корупції та інших зловживань;
 • Незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців;
 • Особисте голосування;
 • Належне відвідування засідань парламенту і комітетів;
 • Прозорість діяльності та підзвітність;
 • Відповідність стилю життя задекларованому майновому стану.

2. Шляхом здійснення загальнонаціональної інформаційної кампанії поширити результати перевірки серед 50% виборців, які взяли участь у парламентських виборах 2012 року, зокрема, у 225 округах;

3. Сприяти самоорганізації громадян на національному і регіональних рівнях до здійснення локальних кампаній з контролю та оцінки рівня прозорості й підзвітності місцевих органів влади.

Кампанія є відкритою для приєднання громадських організацій та активістів.