Абдуллін Олександр Рафкатович

Партія: Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина"

Ким висунутий: "Блок Юлії Тимошенко"

Вибори 2012

Виборчий список: Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

Номер у списку: 28

Причетність до порушень прав і свобод людини

12 травня 2010 року на засіданні парламентського комітету зі свободи слова народний депутат України Абдуллін Олександр Рафкатович визнав, що він особисто звертався до телеканалів із проханням не показувати відео, яке було невигідне Тимошенко Юлії Володимирівні (ролик «Пропало все» ). Абдуллін Олександр Рафкатович стверджував, що це був єдиний випадок, коли він звертався до керівництва телеканалів з приводу невикористання «прикрого технічного випадку», який стався під час запису звернення Прем’єр-міністра України до українського народу. У той же час 12 червня 2009 року шеф-редактор інформаційної програми "Репортер" (Новий канал) Павлюк В. оголосив про свою заяву щодо звільнення із займаної посади на прохання керівництва через показаний в ефірі телеканалу ролик з Тимошенко Юлією Володимирівною "Пропало все". Керівник прес-служби "Нового каналу" Балабан О. підтвердила, що приводом для звільнення Павлюка В. був синхрон Прем'єр-міністра  "Пропало все!", проте відкинула будь-який політичний тиск на канал.

8 травня 2010 року український бізнесмен Коломойський Ігор заявив, що після придбання ним каналу "1+1" йому подзвонив Абдуллін Олександр Рафкатович  і запитав, як буде продовжуватися співпраця з каналом. Про це Коломойський Ігор сказав у коментарі виданню "Українська правда". За словами Коломойського Ігоря, мова йшла про можливість відтворення при новому власнику попередньої практики фінансування співпраці між телеканалом та окремими політичними силами в обсязі 3 млн. дол. США на рік. Абдуллін Олександр Рафкатович публічно спростував цю заяву.

Наведені факти, заяви та твердження не означають підтвердження вини Абдулліна Олександра Рафкатовича у порушенні прав людини, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність причетності до порушень прав людини, а саме – права на свободу слова та інформацію.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України є підстави зробити оцінку, що Абдуллін Олександр Рафкатович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

 За матеріалом газети "Деловая столица", 21 жовтня 2004 року Абдуллін Олександр Рафкатович рішенням Київської міської ради отримав в особисте користування земельну ділянку розміром 2,7 га, що була розташована на землях будинку відпочинку "Пуща-Водиця", котрий належав Державному управлінню справами.

Як повідомляло Інтернет-видання "Українська правда", 27 січня 2005 року, після порушення Генеральною прокураторою України кримінальної справи за фактом безгозподарного використання земель лісового фонду в Пущі-Водиці, Київрада призупинила своє попереднє рішення про передачу земельних ділянок, а 30 травня 2005 року Шевченківський суд міста Києва рішення Київради про відчуження земель у Пущі-Водиці визнав незаконним

Хоча наведена інформація не є підтвердженням вини народного депутата Абдулліна Олександра Рафкатовича у вчиненні правопорушення, але вона дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність причетності нардепа до незаконного відчуження землі. 

Таким чином, згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів Руху ЧЕСНО, народний депутат Абдуллін Олександр Рафкатович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО у письмовій формі звернувся до народного депутата України Абдулліна Олександра Рафкатовича з проханням надіслати копію поданої ним за місцем роботи декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно з приміткою до форми декларації, визначеної Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції").

На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Абдуллін Олександр Рафкатович не відповів у встановлений законом строк. 

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік. Таким чином, Абдуллін Олександр Рафкатович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Абдуллін Олександр Рафкатович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на вечірньому пленарному засіданні парламенту 14 червня 2011 року та вечірньому пленарному засіданні парламенту 10 січня 2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Абдуллін Олександр Рафкатович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Абдуллін Олександр Рафкатович був присутній на 59 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 72% пленарних засідань Верховної Ради України проведених у 2011 році.

Протягом 2011 року народний депутат Абдуллін Олександр Рафкатович був членом Комітету з питань свободи слова та інформації. Згідно з даними протоколів засідань цього Комітету, упродовж 2011 року було проведено 10 засідань Комітету. Абдуллін Олександр Рафкатович був присутній на 4 засіданнях Комітету, тобто на 40% всіх засідань Комітету проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Абдуллін Олександр Рафкатович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/