Симоненко Петро Миколайович

Партія: Комуністична партія України

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Комуністична партія України

Ким висунутий: Комуністична партія України

Вибори 2012

Виборчий список: Комуністична партія України

Номер у списку: 1

Причетність до порушень прав і свобод людини

Народний депутат Симоненко Петро Миколайович неодноразово разом з іншими народними депутатами виносив на розгляд Верховної Ради України законопроекти, у яких пропонувалось повернути в Україні смертну кару як міру покарання (законопроект №1048 від 28.11.2007, законопроект № 4432 від 30.04.2009  та  законопроект №8148 від 22.02.2011).

Верховна Рада замінила покарання у вигляді смертної кари на довічне ув'язнення у 2001 році. З 1995 року діяв мораторій на її застосування. 30 грудня 1999 року Конституційний Суд визнав, що смертна кара суперечить Конституції України. Окрім цього, Верховною Радою України 22 лютого 2000 р. був ратифікований Протокол № 6 до Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, а 22 листопада 2002 року Протокол № 13 до ЄКПЛ, яким передбачається повна заборона смертної кари. Таким чином, згаданий законопроект може бути оцінений як такий, що суперечить Конституції України, її міжнародним зобов’язанням та спрямований на грубе порушення основоположного права людини, а саме права на життя. 

Хоча ці твердження не означають підтвердження вини Симоненка Петра Миколайовича у порушенні прав людини, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність його причетності до порушень прав людини, а саме – права на життя. Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України є підстави зробити оцінку, що Симоненко Петро Миколайович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

Як повідомляє "Українська правда", згідно з розпорядженням Кабінету міністрів України від 16 червня на посаду заступника голови Державного агентства України з інвестицій та розвитку було призначено Андрія Симоненка (1974 р. н.), сина народного депутата Симоненка Петра Миколайовича. Це призначення відбулось за кілька місяців після входження фракції КПУ (головою якої є пан Симоненко) до провладної парламентської коаліції. Попередній досвід Андрія Петровича Симоненка, як свідчить його біографія, пов'язаний із роботою в приватних структурах, що займаються банківською справою та страхуванням.

Хоча наведена інформація не є підтвердженням вини народного депутата Симоненка Петра Миколайовича у вчиненні правопорушення, але вона дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до непотизму.

Таким чином, згідно з методологією Руху ЧЕСНО для оцінювання доброчесності кандидатів, народний депутат Симоненко Петро Миколайович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО письмово звернувся до народного депутата України Симоненка Петра Миколайовича з проханням надати копію його декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України „Про засади запобігання і протидії корупції”). На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Симоненко Петро Миколайович не відповів у встановлений законом строк.

З відкритих джерел відомо, що Симоненко Петро Миколайович володіє нерухомістю, яка явно перевищує його фінансові можливості з огляду на місце роботи Симоненка Петра Миколайовича та офіційні доходи. Так, Симоненко Петро Миколайович володіє ділянкою землі в с. Горенка Київської області площею 1,37 га та вартістю близько 1,5 мільйони доларів США, а також кількаповерховим будинком значної площі. Хоча ділянка оформлена на його сина, згідно з повідомленнями у ЗМІ Симоненко Петро Миколайович та члени його сім'ї користуються ділянкою та збудованим на ній будинком. Крім того, Симоненко Петро Миколайович користується коштовними аксесуарами.

Згідно з декларацією, оприлюдненою на сайті ЦВК, Симоненко Петро Миколайович та його сім’я у 2011 р. отримали 590 348 грн доходу, в тому числі 214 693 грн зарплатні, 340 560 грн від відчуження майна та 35 094 грн матеріальної допомоги. У власності чи на іншому праві користування декларанта та його сім’ї – чотири квартири, дві земельні ділянки та жодного транспортного засобу. Жодних коштів на банківських рахунках не зазначено.

ЗМІ неодноразово повідомляли про наявність у Симоненка Петра Миколайовича майна, не вказаного у поданій до ЦВК декларації. Зокрема, видання «Багнет» із посиланням на донецький сайт 062.ua повідомило, що народний депутат використовує автомобіль «Хюндай» в супроводженні «джипу» з охоронцями, а його дружина пересувається на «Лексусі» вартістю від 130 тис. доларів. Крім того, за інформацією ЛIГАБiзнесIнформ, пан Симоненко проживає у житловому будинку і не заперечує цього факту, хоча в декларації не вказано жодного будинку.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік, невідповідність задекларованих доходів і майна стилю життя, який веде особа (майно, яким вона користується, її витрати тощо). Крім того, наведена інформація дозволяє припустити та зробити таку оцінку, що задеклароване майно Симоненка Петра Миколайовича не відповідає його справжньому майну, що може свідчити про його непрозорість. Таким чином, Симоненко Петро Миколайович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Симоненко Петро Миколайович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на вечірньому пленарному засіданні парламенту 5 квітня 2011 року та вечірньому пленарному засіданні парламенту 10 січня 2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Симоненко Петро Миколайович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкових та вечірніх пленарних засідань парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Симоненко Петро Миколайович був присутній на 43 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 52% пленарних засідань Верховної Ради України.

Протягом 2011 року народний депутат Симоненко Петро Миколайович був членом Комітету з питань правової політики. Згідно з даними протоколів засідань цього Комітету, упродовж 2011 року було проведено 17 засідань Комітету. Симоненко Петро Миколайович був присутній на 1 засіданні Комітету, тобто на 6% всіх засідань Комітету, проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Симоненко Петро Миколайович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/