Яценко Антон Володимирович

Партія: Партія регіонів

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Партія регіонів

Ким висунутий: Блок Юлії Тимошенко

Вибори 2012

Округ: 200, Черкаська область

Ким висунутий: Партія регіонів

Зміна політичної позиції всупереч волевиявленню виборців

Після набуття повноважень народним депутатом Верховної Ради VІ скликання Яценком Антоном Володимировичем його членство в опозиційній фракції Блоку Юлії Тимошенко (Фракція "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина"), за списком якого він був обраний до парламенту, 01.02.2011 було припинено, а 16.03.2011 він увійшов до складу провладної фракції Партії регіонів у Верховній Раді України. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається кардинальна зміна політичної позиції шляхом переходу з опозиційної до провладної фракції, більше ніж один перехід з однієї фракції депутатів до іншої чи підписання депутатом, який входив до складу опозиційної фракції, Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій "Стабільність і реформи”. Таким чином, Яценко Антон Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

У 2005—2008 роках значна частина бюджетних ресурсів України потрапляла до Спілки громадських організацій «Тендерна палата України», а також цілої низки інших приватних організацій (зокрема, ТОВ “Європейське консалтингове агентство” ). Згідно з законодавством України Спілка громадських організацій «Тендерна палата України» мала повноваження формувати висновки щодо можливості проведення найбільш корупційно небезпечних тендерних процедур— закупівель у одного учасника, а також здійснювала низку інших функцій у сфері державних закупівель.

Засоби масової інформації активно розміщували матеріали, у яких висвітлювалась імовірна участь народного депутата України А.В. Яценко та його родичів у заснуванні Тендерної палати України. У 2007 році Головне Контрольно-ревізійне управління оприлюднило аналіз порушень у сфері державних закупівель. Згідно з цими даним, зловживання з боку Тендерної палати та пов’язаних з нею монопольних структур лише за перше півріччя 2007 року призвели до втрати державних коштів на користь приватних монополій у розмірі майже 1 млрд грн.

ГоловКРУ також звертало увагу відповідних органів, що «серед засновників компаній можуть бути громадяни України (або їхні близькі родичі) Осика Сергій Григорович, Яценко А. В., Врублевський Володимир Станіславович, котрі безпосередньо беруть участь у процесі прийняття рішень Тендерною палатою України».

У 2010 році засоби масової інформації розміщували журналістські розслідування можливих корупційних схем, до яких, нібито, мав стосунок народний депутат України А.В.Яценко.  Зокрема, видання Лівий берег оприлюднювало дані про діяльність ТОВ «Ефективні інформаційні системи» та ТОВ «Оператор електронної реєстрації та звітності», які надавали посередницькі функції підприємцям щодо здійснення електронної звітності до Державної податкової адміністрації України.

У журналістських розслідуваннях стверджувалось, що Державна податкова адміністрація направляла підприємця листи щодо обов’язкового використання послуг цих комерційних структур. Також зазначалось,  що у двох посередницьких структур був один й той самий директор,  вони розміщувались у одному офісі, який нібито належав близькому родичу народного депутата А.В. Яценко.

Хоча наведені твердження не означають підтвердження вини А.В.Яценка у здійсненні корупційних дій, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність причетності до корупційних дій, а саме – зловживання під час тендерних процедур та можливий конфлікт інтересів.  

Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України є підстави зробити таку оцінку, що А.В.Яценко , на думку Руху  ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО письмово звернувся до народного депутата України Яценка Антона Володимировича з проханням надати копію його декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції").

На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Яценко Антон Володимирович не відповів у встановлений законом строк. За результатами аналізу наявної в Руху ЧЕСНО інформації щодо відповідності народного депутата України Яценка Антона Володимировича Критерію фактів, які б свідчили про невідповідності задекларованих ним доходів і майна способу його життя згідно з методологією Руху встановлено не було.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік.

Таким чином, Яценко Антон Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Яценко Антон Володимирович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на вечірньому пленарному засіданні парламенту 07.04.2011 р. та вечірньому пленарному засіданні парламенту 10.01.2012 р., однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Яценко Антон Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/