Глусь Степан Карлович

Партія: Не входить до складу жодної партії

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Партія регіонів

Ким висунутий: Блок Юлії Тимошенко

Зміна політичної позиції всупереч волевиявленню виборців

Після набуття повноважень народним депутатом Верховної Ради VІ скликання Глусем Степаном Карловичем його членство в опозиційній фракції Блоку Юлії Тимошенко (Фракція "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина"), за списком якого він був обраний до парламенту, 2 грудня 2010 року було припинено, а 16 березня 2011 року він увійшов до складу провладної фракції Партії регіонів у Верховній Раді України.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається кардинальна зміна політичної позиції шляхом переходу з опозиційної до провладної фракції, більше ніж один перехід з однієї фракції депутатів до іншої чи підписання депутатом, який входив до складу опозиційної фракції, Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій "Стабільність і реформи". Таким чином, Глусь Степан Карлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

У 1992 році Глусь Степан Карлович спільно з німецькими та американськими інвесторами створив компанію Nemiroff, основною сферою діяльності якої стало виробництво та реалізація алкогольних напоїв. Станом на квітень 2011 року його син Глусь О.С. обіймав посаду президента цієї компанії, а також був її співвласником.

Згідно з інформацією видання "Дело", станом на квітень 2011 року Глусь Степан Карлович продовжував володіти 25% та двома акціями в Nemiroff Vodka Limited.

24 вересня 2008 року Глусь Степан Карлович вніс на розгляд парламенту законопроект № 3207 "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (щодо реалізації спирту його виробниками)". У пояснювальній записці до законопроекту відзначалось, що його цілі та завдання полягали у створенні належних законодавчих засад здійснення виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. 2 лютого 2010 року парламент цей законопроект в порядок денний сесії Верховної Ради України не включив.

Зазначена інформація не є підтвердженням вини народного депутата України Глуся Степана Карловича у вчиненні правопорушень, однак дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до вчинення дій, що могли призвести до конфлікту особистих інтересів Глуся Степана Карловича як одного із співвласників компанії Nemiroff та його публічних інтересів.

Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України Руху ЧЕСНО, народний депутат України Глусь Степан Карлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО у письмовій формі звернувся до народного депутата України Глуся Степана Карловича з проханням надати копію його декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно з приміткою до форми декларації, визначеної Законом України „Про засади запобігання і протидії корупції”). На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Глусь Степан Карлович не відповів у встановлений законом строк. 

За результатами аналізу наявної в Руху ЧЕСНО інформації щодо відповідності народного депутата України Глуся Степана Карловича Критерію, фактів невідповідності задекларованих ним доходів і майна способу його життя згідно з методологією Руху ЧЕСНО встановлено не було.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік. Таким чином, Глусь Степан Карлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Глусь Степан Карлович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на ранковому пленарному засіданні парламенту 5 квітня 2011 року та ранковому пленарному засіданні парламенту 13 січня 2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Глусь Степан Карлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Глусь Степан Карлович був присутній на 39 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 48% пленарних засідань Верховної Ради України проведених у 2011 році. 

Протягом 2011 року народний депутат Глусь Степан Карлович був членом Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. Інформацію щодо відвідування засідань Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин народним депутатом Глусем Степаном Карловичем секретаріатом Комітету на запит Руху ЧЕСНО не було надано.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України, вважається його невідповідністю Критерію. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Глусь Степан Карлович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/