Грач Леонід Іванович

Партія: Комуністична партія робітників і селян

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Не входить до складу жодної фракції

Ким висунутий: Комуністична партія України

Вибори 2012

Округ: 1, Автономна Республіка Крим

Ким висунутий: Самовисуванець

Причетність до порушень прав і свобод людини

Народний депутат України Грач Леонід Іванович звернувся до Генеральної прокуратури України з проханням вжити заходів реагування на творчість письменника Винничука Ю., якого він звинуватив у порнографії.

Як повідомляє «Українська правда», 23 січня 2012 року до Винничука Ю. додому прийшли правоохоронці  і вимагали письмових пояснень з приводу його вірша «Убий під**аса», прочитаного у Києві на заході «Ніч еротичної поезії». Підставою для таких дій стала саме скарга депутата Грача Леоніда Івановича, подана до Генпрокуратури. За повідомленням в «Українській правді», Грач Леонід Іванович вважає, що згаданий вірш є порнографічним твором, а також містить у собі заклики до насильницького повалення чинної влади.

Хоча ці твердження не означають підтвердження вини Грача Леоніда Івановича у порушенні прав людини, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність причетності до порушень прав людини, а саме – права на свободу думки та свободу  вираження поглядів.

Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України є підстави зробити оцінку, що Грач Леонід Іванович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Зміна політичної позиції всупереч волевиявленню виборців

Після набуття повноважень народного депутата Верховної Ради VІ скликання Грач Леонід Іванович 17 грудня 2010 року вийшов зі складу фракції Комуністичної партії України, за списком якої його було обрано до парламенту, і до будь-якої іншої фракції не переходив.

Згідно з методолоією руху ЧЕСНО, вихід народного депутата з фракції партії чи блоку, за списком якого його було обрано до Верховної Ради (за власним рішення або за рішенням фракції незалежно від підстав), вважається невідповідністю Критерію. Таким чином, Грач Леонід Іванович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

Кошторисом Верховної Ради України на 2010 рік норми витрат одного народного депутата України на безоплатний проїзд було встановлено на рівні 26 800 грн. Однак, згідно з інформацією «Української правди», у 2010 році Грач Леонід Іванович витратив на свій проїзд 74 503 грн., здійснивши за кошти Державного бюджету України 43 поїздки.

Відповідно до методології оцінювання доброчесності кандидатів у депутати Руху ЧЕСНО, вчинення особою дій, що можуть свідчити про високу вірогідність її причетності до зловживань державними ресурсами, вважається невідповідністю Критерію.

Таким чином, є вагомі підстави припустити та зробити оцінку, що народний депутат України Грач Леонід Іванович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО у письмовій формі звернувся до народного депутата України Грача Леоніда Івановича з проханням надіслати копію поданої ним за місцем роботи декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно з приміткою до форми декларації, визначеної Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»). На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Грач Леонід Іванович не відповів у встановлений законом строк.

За результатами аналізу наявної в Руху ЧЕСНО інформації щодо відповідності народного депутата України Грача Леоніда Івановича  Критерію, фактів невідповідності задекларованих ним доходів і майна способу його життя згідно з методологією Руху ЧЕСНО встановлено не було.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік. Таким чином, Грач Леонід Іванович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання Грач Леонід Іванович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Так, хоча з 24 по 28 грудня 2007 року включно депутат, за його ж словами, перебував на лікарняному і знаходився у м. Сімферополі, його картка для голосування використовувалась для голосування на ранковому пленарному засіданні 26 грудня 2007 року, на вечірньому пленарному засіданні 27 грудня 2007 року., а також ранковому та вечірньому пленарних засіданнях 28 грудня 2007 року.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Грач Леонід Іванович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Грач Леонід Іванович був присутній на 71 ранковому та вечірньому пленарному засіданні парламенту, тобто на 87% пленарних засідань Верховної Ради України проведених у 2011 році.

Протягом 2011 року народний депутат Грач Леонід Іванович був членом Комітету з питань правосуддя. Згідно з даними протоколів засідань, упродовж 2011 року було проведено 17 засідань Комітету. Грач Леонід Іванович був присутній на 12 засіданнях Комітету, тобто на 71% всіх засідань Комітету проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Грач Леонід Іванович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/