Звягільський Юхим Леонідович

Партія: Партія регіонів

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Партія регіонів

Ким висунутий: Партія регіонів

Вибори 2012

Округ: 45, Донецька область

Ким висунутий: Партія регіонів

Причетність до порушень прав і свобод людини

До початку лютого 2008 року Звягільський Юхим Леонідович на громадських засадах обіймав посаду генерального директора шахти ім. Засядька. На цій шахті неодноразово відбувались вибухи, в ході яких гинула значна кількість шахтарів. Наприклад, у результаті вибуху на шахті 18 листопада 2007 року загинув 101 шахтар. 2 грудня 2007 року під час ліквідації цієї аварії стався повторний вибух, в результаті якого загинуло 5 рятувальників. Згідно з інформацією видання "Дзеркало тижня", саме при керівництві шахтою Звягільського Юхима Леонідовича з 1999 року на ній сталося 6 аварій, в яких загинуло 244 особи, а загальна кількість постраждалих за цей період склала 565 осіб, з яких смертельно - 286 осіб. Коефіцієнт смертельного травматизму на шахті із розрахунку на 1 000 000 тон видобутого вугілля станом на 2008 рік досяг 8.7. У виданні відзначалось, що однією з причин значного ступеня аварійності на шахті були не стільки складні гірничо-геологічні умови її роботи, скільки дії керівництва, у тому числі - невдалі технічні рішення та невжиття належних заходів з метою забезпечення безпечних умов праці її робітників, нехтування вимогами законодавства про охорону праці (див. також заяву Держпромнагляду з приводу дій керівництва шахти щодо забезпечення безпечних умов праці на шахті).  Згідно з інформацією Держгірпромнагляду України, у червні 2008 року Звягільський Юхим Леонідович погрожував фізичною розправою начальнику Донецького гірського округу Юрію Скрипнику. Так, після заборони вуглевидобування в 18 східній лаві шахти ім. Засядька Звягільский Юхим Леонідович нібито обіцяв Юрію Скрипнику, що він "харкатиме кров'ю і сидітиме на нарах".

Зазначена інформація не є підтвердженням вини Звягільського Юхима Леонідовича у вчиненні порушень прав і свобод людини, але дозволяє припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до порушень цих прав. З огляду на це, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати Руху ЧЕСНО, Звягільський Юхим Леонідович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

25 листопада 1993 року виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра України Звягільський Юхим Леонідович на пленарному засіданні парламенту заявив, що Кабінетом Міністрів України, для отримання додаткових надходжень до Державного бюджету, заплановано реалізувати з державного резерву 300 000 тон цукру та 200 000 тон авіаційного гасу. 23 листопада того ж року директор підприємства "Укрінвалютторг" В’ячеслав Крамной і представник грецької компанії "Уквар петролеум, лтд." підписали угоду, відповідно до якої гас планувалося постачати партіями по 20 000 тонн протягом періоду з кінця листопада 1993 року до середини січня 1994 року. Фінансовим агентом, за пропозицією Кабінету Міністрів, було призначено "Даміана-банк". Зазначений обсяг гасу було заплановано реалізувати грецькій стороні по 142 дол. США за тону, тоді як середньосвітова ціна на паливо марки "Джет-1" складала 155 дол. США. Постанова Кабінету Міністрів України про продаж за кордон 200 000 тон авіаційного гасу по 142 дол. США за тону була затверджена Кабінетом Міністрів 25 листопада 1993 року. Після поставки українською стороною 95 000 тон гасу укладену угоду було розірвано за ініціативою грецької сторони. У зв'язку з тим, що гас було поставлено "Уквар петролеум, лтд." за ціною, нижчою за ринкову, що, за офіційною версією, призвело до збитків у розмірі 5 000 000 дол. США, проти Звягільського Юхима Леонідовича прокуратура порушила кримінальну справу. Парламент надав згоду на притягнення його до відповідальності, а сам Звягільський Юхим Леонідович на два з половиною роки залишив Україну. Він повернувся до України лише у 1997 році, коли кримінальну справу проти нього було закрито.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2007 року № 979-р, Звягільському Юхиму Леонідовичу у користування було надано будинок № 39 у будинку відпочинку "Конча-Заспа". Наданий у користування будинок являв собою стару дерев'яну споруду, вкриту шифером. Однак на території, де був розташований цей будинок, було збудовано великий триповерховий будинок, законність будівництва якого була сумнівною

Кошторисом Верховної Ради України на 2010 рік норму витрат одного народного депутата України на безоплатний проїзд було встановлено на рівні 26 800 грн. Однак у 2010 році Звягільський Юхим Леонідович витратив на свій проїзд 77 470 грн., здійснивши за кошти Державного бюджету України 44 поїздки. Аналогічні норми (26 800 грн.) щорічних витрат депутатів на безоплатний проїзд було встановлено і кошторисом Верховної Ради України на 2011 рік. Разом з тим, лише за перший квартал 2011 року Звягільський Ю.Л. витратив на свій проїзд 10 896 грн.

Зазначена інформація не є підтвердженням вини Звягільського Юхима Леонідовича у вчиненні правопорушень, однак дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до корупційних дій, зокрема незаконного збагачення та зловживання службовим становищем. З огляду на це, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати Руху ЧЕСНО, Звягільський Юхим Леонідович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 Рух ЧЕСНО у письмовій формі звернувся до народного депутата України Звягільського Юхима Леонідовича з проханням надіслати копію поданої ним за місцем роботи декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції"). 

На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Звягільський Юхим Леонідович не відповів у встановлений законом строк.

За матеріалом сайту "Українська правда", Звягільський Юхим Леонідович побудував триповерховий будинок на наданій йому у користування території будинку відпочинку "Конча-Заспа." Як йдеться у статті, походження коштів, за рахунок яких будувався цей новий будинок незрозуміле (якщо виходити з того, що будинок будувався за рахунок коштів Звягільського Юхима Леонідовича), оскільки після повернення з Ізраїлю у 1997 році Звягільський Юхим Леонідович працював виключно народним депутатом України.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік, а також невідповідність майна офіційній трудовій біографії. Таким чином, Звягільський Юхим Леонідович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Звягільський Юхим Леонідович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на вечірньому пленарному засіданні парламенту 5 квітня 2011 року та вечірньому пленарному засіданні парламенту 10 січня  2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Звягільський Юхим Леонідович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Звягільський Юхим Леонідович був присутній на 47 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 57% пленарних засідань Верховної Ради України, проведених у 2011 році.

Протягом 2011 року народний депутат Звягільський Юхим Леонідович  був членом Комітету у закордонних справах. Згідно з даними протоколів засідань цього Комітету, упродовж 2011 року було проведено 24 засідання Комітету. Звягільський Юхим Леонідович  був присутній на 10 засіданнях Комітету, тобто на 42% всіх засідань Комітету, проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Звягільський Юхим Леонідович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/