Іванющенко Юрій Володимирович

Партія: Партія регіонів

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Партія регіонів

Ким висунутий: Партія регіонів

Вибори 2012

Виборчий список: Партія регіонів

Номер у списку: 24

Причетність до порушень прав і свобод людини

У 2008 році на веб-сайті "Pro-Test" було опубліковано статтю Станіслава Речинського "Кіллери і бариги", яка також була розміщена Інтернет-виданням "ОРД" та деякими іншими Інтернет-виданнями. У статті стверджувалось, що Іванющенко Юрій Володимирович нібито причетний до вчинення злочинів. Публікація цієї статті стала підставою для звернення Іванющенка Юрія Володимировича до прокуратури. У квітні 2011 року прокуратура Оболонського району міста Києва запросила для дачі пояснень автора статті, а прокуратура Донецької області - редакторів сайтів, які її публікували, у тому числі редактора Інтернет-видання "Остров". У рейтингу "Ворогів преси", складеному Інститутом масової інформації та Незалежною медіа профспілкою у 2012 році Іванющенку Юрію Володимировичу було відведено 4 місце. Підставою для цього стали тиск на журналістів через правоохоронні органи та суд.

Зазначена інформація не є підтвердженням вини Іванющенка Юрія Володимировича у вчиненні порушень прав і свобод людини, але дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до порушень цих прав, зокрема права на свободу слова. З огляду на це, за методологією оцінювання кандидатів у депутати Руху ЧЕСНО, Іванющенко Юрій Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

Згідно з інформацією видання "Економічна правда" компанії, які можуть бути пов’язані з Іванющенком Юрієм Володимировичем, вигравали мільйонні тендери державної компанії "Укргазвидобування" на поставки видобувного устаткування. У грудні 2011 року цим же виданням було опубліковано журналістське розслідування, яке встановлювало зв'язок між керівниками банку "Родовід Банку", банком "Союз" і Юрієм Володимировичем Іванющенком та його партнером Іваном Аврамовим. З цим банком була пов'язана діяльність декількох компній, що брали участь у сумнівних фінансових опереаціях, зокрема щодо постачання труб з Китаю, і перевірку діяльності яких правоохоронними органами було розпочато у 2012 році. В іншій публікації "Економічної правди" стверджувалось, що Іванющенко Юрій Володимирович зі своїм партнером Іваном Аврамовим протягом 2011 року контролювали діяльність Державної митної служби та концерну "Укрспирт". У публікації відзначалось, що Іванющенко Юрій Володимирович та Іван Аврамов "перекрили" імпорт спирту з-за меж України, в той час, як "Укрспирт" здійснював реалізацію спирту лише окремим компаніям, що призвело до зростання ціни на нього. За інформацією цього ж видання  через компанію "Хлібінвестбуд" пов'язані інтереси Іванющенка Юрія Володимировича і з Міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком. Компанія "Хлібінвестбуд" у 2011 році отримувала значну державну фінансову підтримку, зокрема при оренді елеваторів та перевезеннях "Укрзалізницею". Видання "Українська правда" також повідомляло про можливу причетність Іванющенка Юрія Володимировича до посередництва у постачанні військової техніки до Іраку.

Зазначена інформація не є підтвердженням вини Іванющенка Юрія Володимировича у вчиненні правопорушень, але дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до корупційних дій. З огляду на це, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати Руху ЧЕСНО, Іванющенко Юрій Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО у письмовій формі звернувся до народного депутата України Іванющенка Юрія Володимировича з проханням надіслати копію поданої ним за місцем роботи декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції"). 

На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Іванющенко Юрій Володимирович не відповів у встановлений законом строк.

За результатами аналізу наявної в Руху ЧЕСНО інформації щодо відповідності народного депутата України Іванющенка Юрія Володимировича Критерію, невідповідності задекларованих ним доходів і майна способу його життя, згідно з методологією Руху, встановлено не було.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік. Таким чином, Іванющенко Юрій Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Іванющенко Юрій Володимирович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на ранковому пленарному засіданні парламенту 5 квітня 2011 року та ранковому пленарному засіданні парламенту 10 січня 2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Іванющенко Юрій Володимирович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Іванющенко Юрій Володимирович був присутній на 2 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 2% пленарних засідань Верховної Ради України, проведених у 2011 році.

Протягом 2011 року народний депутат Іванющенко Юрій Володимирович був членом Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Згідно з даними протоколів засідань цього Комітету, упродовж 2011 року було проведено 20 засідань Комітету. Іванющенко Юрій Володимирович був відсутній на всіх засіданнях Комітету проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Іванющенко Юрій Володимирович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/