Ківалов Сергій Васильович

Партія: Партія регіонів

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Партія регіонів

Ким висунутий: Партія регіонів

Вибори 2012

Округ: 135, Одеська область

Ким висунутий: Партія регіонів

Причетність до порушень прав і свобод людини

У травні 2011 року журналісти руху "Стоп цензурі" звернулися до голів усіх парламентських фракцій із проханням посприяти оприлюдненню декларацій про доходи депутатів. Ківалов Сергій Васильович був серед групи народних обранців, які відповіли, але не надали декларацій, пославшись на те, що депутати не є розпорядниками інформації, або запропонувавши звернутися до Верховної Ради.

У 2008 році на основі моніторингу порушень прав журналістів і висновків 50-ти незалежних медіа-експертів і провідних журналістів Києва та областей України Ківалов Сергій Васильович був названий Інститутом масової інформації та Незалежною медіа-профспілкою України одним із "ворогів преси".

Громадська організація Союз юристів України, членом виконавчого комітету якої є Ківалов Сергій Васильович, у липні 2011 року виступила проти прямої трансляції судового засідання у справі колишнього Прем’єр-міністра Тимошенко Юлії Володимирівни, мотивуючи це загрозою тиску на свідків та ускладненням процесу отримання доказів. Крім того, за інформацією у ЗМІ, наприкінці березня 2012 року провокативний сюжет про з’їзд Партії регіонів, у якому фігурувало, зокрема, ім’я Ківалова Сергія Васильовича, був знятий з ефіру програми "Гроші" на каналі "1+1"

У вересні 2004 року ЦВК не відреагувала на неправомірні дії каналу УТ-1, який всупереч частини 5 статті 61 Закону "Про вибори Президента України" транслював ролик одного з кандидатів із інформацією про Ющенка Віктора Андрійовича перед показом реклами останнього. Верховний Суд України задовольнив скаргу Миколи Катеринчука, довіреної особи Ющенка Віктора Андрійовича.

Хоча ці твердження не означають підтвердження вини Ківалова Сергія Васильовича  у порушенні прав людини, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність причетності до порушень прав людини, а саме – права на свободу вираження поглядів. Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України є підстави зробити оцінку, що Ківалов Сергій Васильович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

За інформацією програми "Гроші" за 11 липня 2012 року,  народний депутат Ківалов Сергій Васильович побудував палац в Одесі , який по документах проходить як човнова станція для студентів. Земля з державної власності була передана Міжнародному Гуманітарному Університету під приводом відпочинку викладачів та студентів. 

Навесні 2012 року, після прийняття нового Закону «Про судоустрій і статус суддів», у ЗМІ часто лунала інформація про причетність Національного університету «Одеська юридична академія», президентом якої є Ківалов Сергій Васильович, до зловживань повноваженнями у сфері тестування майбутніх суддів. Об’єктивність оцінювання була оскаржена, що стало предметом перевірки Вищою радою юстиції (лінк 1, лінк 2, лінк 3). Показовим є те, що після того, як ряд кандидатів із Києва склали іспити у згаданому ВНЗ, Київська міська рада  виділила Одеській юридичній академії у столиці 5.7 гектарів землі на Харківському шосе, 210 у постійне користування для будівництва та експлуатації будівель і споруд (нормативно-грошова оцінка ділянки – 43 781 133 гривен, 27 соток вказаної ділянки виключено з переліку озеленених територій загального користування) (лінк 1, лінк 2).

Протягом останніх років Національний університет «Одеська юридична академія», а також причетні до навчального закладу і безпосередньо народного депутата компанії за результатами проведення тендерів уклали ряд угод, що передбачають отримання матеріальних дивідендів за державний кошт компаніями та особами, які перебувають із Ківаловим Сергієм Васильовичем у конфлікті інтересів. У 2011 році одеська ТРК «Академія» виграла тендер Національної ради з питань телебачення та радіомовлення на отримання ліцензії на цифрове мовлення в своєму регіоні, яке здійснюється за допомогою мережі компанії «Зеонбуд». 27% статутного капіталу ТРК «Академія» належить Міжнародному гуманітарному університету, одним із засновників якого є дочка Ківалова Сергія Васильовича Орєхова Ірина (лінк 1).

За результатами тендерів 5 жовтня 2012 р. державне підприємство «Український інститут промислової власності» уклав угоду вартістю 264 тисячі гривен з одеським ТОВ «Патентно-інформаційна компанія «Приорис» на дослідження правового режиму об’єктів інтелектуальної власності, створених за рахунок бюджетних коштів, відповідно до законодавства США, Росії та Європи; Ківалов Сергій Васильович входить до складу засновників фірми-переможця (лінк 1).

Ряд гучних тендерів були пов’язані з укладенням угод Одеською юридичною академією щодо навчання її студенток у вищих навчальних закладах Європи. 22 грудня 2011 року були підписані угоди про навчання п’ятьох студенток в університетах Великобританії, Нідерландів, Німеччини та Франції на загальну суму 592.5 тисяч гривен; торги були проведені «в одного учасника» із посиланням на відсутність конкуренції (лінк 1). 30 листопада 2011 року ВНЗ, президентом якого є Ківалов Сергій Васильович, за результатами подібного тендеру, уклад угоду на 158 тисяч гривен з Університетом Бакінгем (Великобританія) на послугу у сфері вищої освіти щодо навчання студентки Лакарової Ганни Андріївни, яка працює секретарем приймальні ректора Одеської юридичної академії (лінк1, лінк 2лінк 3).

На розбудову спортивно-оздоровчої студентської бази «Феміда» у курортному селі Затока Одеської області Одеська юридична академія отримала з державного бюджету більше 200 мільйонів гривен (лінк 1лінк 2лінк 3лінк 4). Крім того, 27 грудня 2011 р. Одеська юридична академія уклала угоду з ТОВ «Укрбудконтракт», яке веде будівництво київської філії академії та кількох її об’єктів в місті Одеса(лінк 1), на капітальний ремонт гуртожитку по Харківському шосе, 210, у місті Києві. Вартість угоди – 27.41 мільйон гривен. Як повідомлялося у ЗМІ, торги були проведені за неконкурентною процедурою закупівлі з одним учасником, оскільки об’єкт потрапив під дію державної програми підготовки до Євро-2012, яка звільняє від обов’язку проведення відкритих торгів (лінк 1).

Станом на вересень 2009 року Ківалов Сергій Васильович у 2.5 рази перевищив встановлений розпорядженням регламентного комітету ВРУ ліміт на телефонні розмови, які повинні бути компенсовані народним депутатам (5 тисяч гривен), витративши 12 тисяч гривен; також за 7 місяців 2009 року Ківалов Сергій Васильович літав до Одеси 38 разів, витративши на це 57 тисяч гривен, що вдвічі більше встановленої норми (26 800 грн.) (лінк 1лінк 2). При цьому у 2008 році Ківалов Сергій Васильович витратив на телефонні переговори 28 тисяч гривен при ліміті 4.8 тисяч гривен (лінк 1лінк 2).

Як повідомляють різні джерела, під час президентських виборів 2004 року  Ківалов Сергій Васильович був причетний до фальсифікацій результатів голосування. Зокрема – видачі Партії регіонів паролів до входу в систему «Вибори Президента України» (про це заявила Мадрусова Галина, керівник підприємства «Проком», яке обслуговувало систему) (лінк 1лінк 2лінк 3лінк 4), повідомленні недостовірних проміжних результатів голосування (лінк 1), фальсифікації протоколів територіальних виборчих комісій та організації роботи «транзитного серверу», який дозволив фальсифікувати результати виборів (лінк 1).

За інформацією прес-служби Рахункової палати України, під час президентських виборів 2004 року неналежне управління бюджетними коштами з боку Центральної виборчої комісії, яку на той час очолював Ківалов Сергій Васильович, призвело до збільшення витрат на проведення виборів на 100.1 мільйон гривень, а на діяльність ЦВК – на 17.8 мільйонів гривень. Крім того, ЦВК, як головний розпорядник коштів, не за призначенням використала 10.7 мільйонів гривень, неефективно – 13.5 мільйонів гривень, з порушенням чинного законодавства – 22.5 мільйонів гривень, не забезпечивши при цьому обґрунтованого та достовірного планування витрат державного бюджету на власну діяльність і проведення президентських виборів і не створивши внутрішньої системи контролю (лінк 1). Факти незаконного використання ЦВК державних коштів були виявлені і Міністерством внутрішніх справ. Так, на рахунки ВАТ «Васильківський завод холодильників» для виготовлення прозорих пластикових скриньок для голосування було перераховано 17 мільйонів 536 тисяч гривен, однак під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства було виявлено, що реально на виготовлення 34 052 великих виборчих скриньок підрядник витратив 9 мільйонів 652 тисячі гривень – тобто 7 мільйонів гривень витрачені не за призначенням (лінк 1).

Під час роботи Верховної Ради України 4-го скликання народний депутат України Ківалов Сергій Васильович суміщав депутатський мандат із посадою голови Вищої ради юстиції протягом 3 14.05.2002 р. (лінк 1) до 4.03.2004 р., коли його депутатські повноваження були достроково припинені (лінк 1).

Дочка Ківалова Сергія Васильовича - Тетяна Ківалова - є депутатом Одеської міськради IV, V та VI скликань як представниця Партії регіонів, що може свідчити про непотизм з боку народного депутата, який балотується до наступної Верховної Ради саме в Одесі.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України, наявність обґрунтованих публічних обвинувачень, які можуть свідчити про причетність кандидата до корупційних дій, може вважатися невідповідністю кандидата критерію. Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України, є підстави зробити оцінку, що Ківалов Сергій Васильович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО письмово звернувся до народного депутата України Ківалова Сергія Васильовича з проханням надати копію його декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції”). На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Ківалов Сергій Васильович не відповів у встановлений законом строк.

Рішенням Київської міської ради від 8 жовтня 2009 року № 424/2493 громадянці Ківаловій Наталії Миколаївні (дружині Ківалова Сергія Васильовича) у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд було передано земельну ділянку на Оболонській набережній, 21 в Оболонському районі міста Києва. Ківалов Сергій Васильович у коментарі "Українській правді" підтвердив, що побудований на цій ділянці будинок належить йому, однак на питання журналістів про те, скільки він заплатив за нього, не зміг згадати цифру. За інформацією "Української правди" орієнтовна вартість подібного будинку могла становити 5 000 000 доларів США.

Згідно з інформацією Інтернет-ресурсу "Liga.net" з 1989 по 1997 рік Ківалов Сергій Васильович працював викладачем, старшим викладачем, доцентом, професором, завідуючим кафедрою, проректором з навчальної роботи Юридичного інституту Одеського державного університету ім. І.Мечникова; у цей же час (1990 - 1998 роках) був депутатом Жовтневої районної ради міста Одеси та депутатом Одеської міської ради. З квітня 1997 року працював ректором Юридичного інституту Одеського державного університету ім. І.Мечникова, у 1998 - 2004 рр. обіймав посаду президента Одеської державної юридичної академії. Ківалов Сергій Васильович також обирався народним депутатом України (вперше - у 1998 році); членом та Головою Вищої ради юстиції, Головою Центральної виборчої комісії. Коментуючи "Українській правді" той факт, що він все життя працював на державній службі і при цьому виявився власником дорогої нерухомості, Ківалов Сергій Васильович послався на доходи своєї дружини, яка працює юристом.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік.

Таким чином, Ківалов Сергій Васильович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Ківалов Сергій Васильович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на вечірньому пленарному засіданні парламенту 5 квітня 2011 року та вечірньому пленарному засіданні парламенту 10 січня 2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Ківалов Сергій Васильович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Ківалов Сергій Васильович був присутній на 59 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 72% пленарних засідань Верховної Ради України, проведених у 2011 році.

Протягом 2011 року народний депутат Ківалов Сергій Васильович  був членом Комітету з питань правосуддя. Згідно з даними протоколів засідань цього Комітету, упродовж 2011 року було проведено 17 засідань Комітету. Ківалов Сергій Васильович був присутній на 17 засіданнях Комітету, тобто на 100% всіх засідань Комітету, проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Ківалов Сергій Васильович не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/