Омельченко Олександр Олександрович

Партія: Партія "Єдність"

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Не входить до складу жодної фракції

Ким висунутий: НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА

Причетність до порушень прав і свобод людини

У 2002 році Київська міська державна адміністрація, головою якої був Омельченко Олександр Олександрович, звернулась до Шевченківського районного суду міста Києва з позовом про заборону проведення на Європейській площі міста Києва акції "Повстань, Україно!”. 21 жовтня 2004 року Омельченко Олександр Олександрович висловив готовність ввести надзвичайний стан у місті Києві у разі порушень правопорядку, а також підтвердив факт звернення до Шевченківського та Печерського районних судів міста Києва з позовами щодо обмеження чисельності та місць проведення масових заходів у місті Києві.

 

19 грудня 2003 року Київський міський голова Омельченко Олександр Олександрович розкритикував телерадіокомпанію "Київ” за некоректну підбірку сюжетів про столицю у випусках новин і порадив директору ТРК "Київ” ретельніше підбирати інформацію для випусків новин.

 

25 листопада 2009 року Омельченко Олександр Олександрович, перебуваючи за кермом власного автомобіля Mitsubishi Pajero, здійснив наїзд на пішохода, в результаті якого останній загинув. У своїх поясненнях Омельченко Олександр Олександрович відзначив, що він рухався зі швидкістю 70 км./год., і в районі села Чапаївка перед його автомобілем з потоку зустрічного транспорту раптово з’явилась людина, яка переходила дорогу у невстановленому місці. У той же час, окремі свідки дорожньо-транспортної пригоди повідомляли, що потерпілий перетинав дорогу у встановленому місці в умовах належного освітлення. У червні 2010 прокуратура міста Києва закрила порушену за фактом злочину кримінальну справу у зв’язку з відсутністю складу злочину.

 

Хоча ці твердження не означають підтвердження вини Омельченка Олександра Олександровича у порушенні прав людини, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність причетності до порушень таких прав. Таким чином, є підстави зробити таку оцінку, що Омельченко Олександр Олександрович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Зміна політичної позиції всупереч волевиявленню виборців

Після набуття повноважень народного депутата Верховної Ради VI скликання Омельченко Олександр Олександрович увійшов до складу фракції опозиційного блоку "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА", за списком якого він був обраний до парламенту. 11 березня 2010  року народний депутат Омельченко Олександр Олександрович підписав Угоду про створення Коаліції депутатських фракцій "Стабільність і реформи”.  

6 вересня 2011 року Омельченко Олександр Олександрович був виключений зі складу фракції НУНС.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається: кардинальна зміна політичної позиції шляхом переходу з опозиційної до провладної фракції, більше ніж один перехід з однієї фракції депутатів до іншої чи підписання депутатом, який входив до складу опозиційної фракції, Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій "Стабільність і реформи". Таким чином, Омельченко Олександр Олександрович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

Згідно з інформацією видання "Дзеркало тижня", розпорядженням Київської міської державної адміністрації, підписаним особисто Омельченком Олександром Олександровичем, було дано дозвіл на будівництво 16-поверхового житлового будинку з умонтованими офісними приміщеннями і підземною автостоянкою, яке мало здійснюватись на місці дитячого садка за адресою: місто Київ, вул. Грушевського, 9-а. При цьому, за інформацією видання, будівництво розпочалось у зоні, де воно було заборонене до остаточного схвалення проекту будівництва. При цьому перед початком будівництва було вирубано 67 дерев Маріїнського парку, лише 4 з яких, за висновком "Київзеленбуду", перебували в незадовільному стані.

За повідомленнями ЗМІ, у період з 21 жовтня по 18 листопада 2004 року (тобто під час проведення виборів Президента), Київська міська рада виділила понад 830 гектарів землі у заповідній зоні Пущі-Водиці. Зокрема, 21 жовтня 2004 року було виділено 200 гектарів Державному управлінню справами (ДУС) для розширення території будинку відпочинку "Пуща-Водица".  25 жовтня 2004 року було виділено 230 га землі, у приватну власність і довгострокову оренду на 49 років, для будівництва дач і ведення садівництва 170 громадянам, серед яких - політичні діячі, народні депутати, міністри, зокрема Нестор Шуфрич, Богдан Губський, Ігор Шаров, Катерина Ващук, Раїса Богатирьова, Іван Плющ, Юлій Іоффе, Микола Білоконь, Микола Папієв, Олександр Кузьмук Степан Гавриш.  18 листопада були прийняті три рішення Київської міської ради про передачу у приватну власність і довгострокову оренду ще близько 400 гектарів землі в Пущі-Водиці громадянам для індивідуального будівництва й садівництва. Перед ухваленням рішення про виділення земельних ділянок громадянам у Пущі-Водиці, Київрада ухвалила ще одне рішення - про порядок оприлюднення рішень Київради по майнових і земельних питаннях. Ним, зокрема, передбачалось, що подібні рішення, які містять відомості про фізичну особу, оприлюднюються і надаються для ознайомлення іншим суб'єктам за наявності попередньої згоди цієї фізичної особи й у випадках, прямо передбачених законами України. Тим самим, фактично, було суттєво обмежено доступ громадськості до інформації про осіб , які отримали землю у власність.  Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва рішення Київської міської ради щодо відведення земельних ділянок у Пущі-Водиці було визнано незаконним (див. також тут). 

Зазначена інформація не є підтвердженням вини Омельченка Олександра Олександровича у вчиненні протиправних дій, але дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до корупційних дій, зокрема, зловживання із розподілом земельних ресурів та до розкрадання комунального майна.

З огляду на це, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України Руху ЧЕСНО, Омельченко Олександр Олександрович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО письмово звернувся до народного депутата України Омельченка Олександра Олександровича з проханням надати копію його декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України „Про засади запобігання і протидії корупції”). На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Омельченко Олександр Олександрович не відповів у встановлений законом строк.

 

За результатами аналізу наявної в Руху ЧЕСНО інформації щодо відповідності народного депутата України Омельченка Олександра Олександровича Критерію, невідповідності задекларованих ним доходів і майна способу його життя, згідно з методологією Руху, встановлено не було.

 

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік. Таким чином, Омельченко Олександр Олександрович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Омельченко Олександр Олександрович неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на ранковому пленарному засіданні парламенту 02.06.2011 р. та ранковому пленарному засіданні парламенту 23.02.2012 р., однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях. Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Омельченко Олександр Олександрович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/