Литвин Володимир Михайлович

Партія: Народна Партія

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: Не входить до складу жодної фракції

Ким висунутий: Блок Литвина

Вибори 2012

Округ: 65, Житомирська область

Ким висунутий: Народна Партія

Причетність до порушень прав і свобод людини

Як повідомляла "Українська правда", з посиланням на слова журналіста Олексія Подольського, потерпілого у справі Гонгадзе, 30 серпня 2011 року екс-керівник спостереження Олексій Пукач у суді назвав прізвища замовників убивства журналіста Георгія Гонгадзе. Серед них, зокрема, він назвав прізвище нинішнього народного депутата та Голови Верховної Ради України Володимира Литвина. У відповідь спікер Литвин Володимир Михайлович назвав свідчення колишнього генерала міліції Олексія Пукача щодо замовників убивства журналіста Георгія Гонгадзе "маячнею". Раніше, зокрема, в березні 2011 року, екс-майор Держохорони Микола Мельниченко назвав Володимира Литвина основним організатором вбивства журналіста. На причетність Литвина Володимира Михайловича до справи Гонгадзе також нібито вказують так звані плівки Мельниченка.

Хоча зазначена інформація не є підтвердженням вини Литвина Володимира Михайловича у вчиненні правопорушення, але дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до порушень прав і свобод людини, а саме права на життя. Водночас припущення про можливу причетність до порушення прав людини Литвина Володимира Михайловича є оціночним судженням Руху ЧЕСНО.

З огляду на це, за методологією Руху ЧЕСНО для оцінювання доброчесності кандидатів у депутати, народний депутат України Литвин Володимир Михайлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

Згідно з інформацією видання "Українська правда", на чергових виборах народних депутатів України 2012 року кандидатура Литвина Володимира Михайловича, найбільш імовірно, висуватиметься в одномандатному виборчому окрузі з центром у місті Новоград-Волинський. 12 квітня 2012 року року парламентом було підтримано зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", якими на заходи соцально-економічного розвитку міст та районів, які входитимуть до виборчого округу, в якому, імовірно, балотуватиметься Литвин Володимир Михайлович, було виділено близько 20 млн. грн. Загальний обсяг бюджетних призначень на 2012 рік для відповідних міст та районів, за інформацією видання, становить 95 млн. грн.

За інформацією "Української правди", Литвин Володимир Михайлович регулярно відвідує населені пункти цього округу з робочими поїздками (в рамках відряджень), які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Діяльність Литвина Володимира Михайловича під час цих робочих поїздок має ознаки передв иборної агітації, хоч і здійнюється до набуття ним статусу суб'єкта виборчого процесу. Загалом, протягом липня 2011 - травня 2012 років Литвин Володимир Михайлович здійснив 17 робочих поїздок до населених пунктів "Новоград-Волинського" виборчого округу.

У березні 2012 року Литвин Володимир Михайлович відвідав із робочою поїздкою Японію, яка здійснювалась чартерним літаком Іл-62 державного підприємства "Україна". Можлива вартість цієї поїздки, за припущенням видання "Українська правда", могла становити 1,2 млн. грн. У 2011 році на перельоти Литвина Володимира Михайловича загалом було витрачено 3 782 200 грн.

Зазначена інформація не є підтвердженням вини Литвина Володимира Михайловича у вчиненні правопорушень, однак дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до корупційних дій, зокрема зловживання службовим становищем.

З огляду на це, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати Руху ЧЕСНО, Литвин Володимир Михайлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО письмово звернувся до народного депутата України Литвина Володимира Михайловича з проханням надати копію його декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно із Законом України „Про засади запобігання і протидії корупції”). У відповідь депутат зазначив, що декларацію оприлюднено на веб-сайті Верховної Ради України.

Разом з тим, на веб-сайті Верховної Ради України було оприлюднено не декларацію Литвина Володимира Михайловича про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2011 рік, а інформацію про її зміст. Згідно з останньою, загальна сума сукупного доходу Литвина Володимира Михайловича склала 1 149 990 грн; доходи дружини народного депутата України - 41 046 грн. Сума коштів на рахунках у банках Литвина Володимира Михайловича у 2011 році склала 4 320 062 грн., дружини - 749 669 грн. Витрати на утримання майна сім’ї Литвина Володимира Михайловича у 2011 році становили 64 180 грн.

У ЗМІ оприлюднювалась інформація про те, що державна дача, яка перебуває у довічному користуванні Литвина Володимира Михайловича, оздоблена гарнітурами з цінних порід дерева, позолоченими годинниками, статуетками, гардинами, шкірою диких звірів (див. також лінк). Литвин Володимир Михайлович володіє колекцією старовинних книг, іконами, дорогими аксесуарами (зокрема, запонками Breguet вартістю близько 34 000 грн., годинниками Patek Philippe Calatrava 5116G вартістю приблизно 23000 дол. США та Zenith Class Reserve de Marche вартістю приблизно 4 100 дол. США тощо). На день народження Віктора Федоровича Януковича у 2010 році Литвин Володимир Михайлович подарував главі держави ікону та антикварне видання XVIII ст. (книгу "Апостол”).

Литвин Володимир Михайлович обирався народним депутатом України до Верховної Ради IV та VI скликань, до цього – займався приватним перевезенням пасажирів, працював сторожем, обіймав посади помічника Президента України (з 30 липня 1994 року), заступника Глави Адміністрації Президента України (з 30 листопада 1995 року), Першого помічника Президента України (з 28 грудня 1996 року), Глави Адміністрації Президента України (з 22 листопада 1999 року).

За методологією Руху ЧЕСНО, невідповідністю Критерію вважається невідповідність задекларованих доходів і майна стилю життя, який веде особа (майно, яким вона користується, її витрати тощо). Аналіз наявної в Руху “Чесно” інформації (див. вище) дозволяє припустити та зробити таку оцінку, що стиль життя Литвина Володимира Михайловича не відповідає його офіційно задекларованим доходам і майну.

Таким чином, Литвин Володимир Михайлович, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/